2012 Event Results

A big big thank you to all who attended and helped our small team make this event possible! See you next year!


Photos

Photo credit: Kelsey Kradel Photography & Butler County Tourism

More photos: BJHF Facebook pageBJHF Web album


Videos

If you have any videos online you’d like to share, let us know, we’ll post a link to it here.


 

Event Stats

  • Overall participating Jeeps: 1,481
  • Jeeps participating in the Jeep Invasion: 1,085
  • States represented: 25
  • Countries represented: 3 (Australia, Canada, US)

 


 

Show ‘n Shine Winners

  • Class one – Bantam
    No Bantam Jeeps were entered in the contest
  • Class two – Bantam Trailers
    1. Gary Gray
  • Class three – Military
    1. Charles McEwuen
    2. Edgar Maurer
    3. Robert Abernethy
  • Class four – Willys, Commando, FC
    1. Linda Parise
    2. Ken Wakat
    3. Jeff Harrington
  • Class five – CJ5
    1. Adam Pratt
    2. Bryan Baker
    3. Todd Haase
  • Class six – CJ7
    1. Chad Morrison
    2. Ryan Herstine
    3. John Hollibaugh
  • Class seven –CJ6, CJ8
    1. Eric Jankowski
    2. Ed Anderson
    3. Richard Arboqast
  • Class eight – Comanche, Wagoner, J-Series Trucks
    1. Tom Marple
    2. John Langer
    3. Kathleen Sullivan
  • Class nine – Cherokee, Grand Cherokee, Commander
    1. Rob Plocki
    2. Joshua Podolec
    3. Michael Polack
  • Class ten – Wrangler YJ
    1. Brandon Townsend
    2. Steven Putnam
    3. Tom Mitchell
  • Class eleven – Wrangler TJ
    1. Katie Rutledge
    2. Timothy Keller
    3. John Haus
  • Class twelve – Extreme Wrangler TJ (37”+ tires and 6” + lift kit)
    1. Jeremy Rice
    2. Dan Miller
    3. Zach Kinser
  • Class thirteen – Wrangler JK
    1. Terry Fitzroy
    2. Justin Kemp
    3. Mark Lorenzo
  • Class Fourteen: Extreme Wrangler JK (37”+ tires and 6” + lift kit)
    1. Derek Volk
    2. Terry Fitzroy
    3. Patrick Chapman
  • Class Fifteen: Liberty, Compass, Patriot
    1. Donald Covert
    2. Chris Diekhans
    3. 249 187 15 11
  • Best of show – Shawn Brell
  • Best Historical – Ken Wakat
  • Longest Distance Traveled – Waldy Candelaria
  • Bantam Spirit – Robert Abernethy

 


 

Ruff ‘n Tuff Winners

  • Most Mud: Rich Winghart
  • Most Rust: Dave Bulford
  • Most Extreme: Ed Anderson
  • Highest off the Ground: Ed Anderson
  • Best Chick Jeep: Liza Donaldson
  • Best Beater Jeep: Tom Richards
  • Best Paint: Michael McRoberts
  • Best Trail Ready: Howard Howell

 


 

Mystery Road Rally Winners

  • Route 1 – Kevin Clark
  • Route 2 – Aaron Kradel
  • Route 3 – Gary Wheeler
  • Route 4 – Ken Archer
  • Route 5 – Richard Hart
  • Route 6 – Brad Bender
  • Route 7 – Chris Brown
  • Route 8 – Donald Krtanjek Jr.

 


 

Jeep Team Challenge Winners

  1. Jamey Paine & Skeeter Paine
  2. Madison & Brian Hall
  3. Rick & Rachel Powell
  4. Ryan Frescura & James Blackburn
  5. Nicholas Johnston