2016 Festival Results

Thank you all for joining us for our 6th annual Festival. We had a total of 2,151 registered Jeeps this year and 135 sponsors and vendors! Jeepers journeyed from 30 states and Canada to the birthplace! 

 

Below are the rest of our event results.

Show 'n Shine

1. Bantam Jeep
Stock:
1 st - Dave Logan

2. Bantam Trailers
Stock:
1st - Don Grimm

3. Military Jeep MA/MB/GP/GPW
Stock:
1 st - Jent McFadden
2 nd – Joseph Leasure

4. Military Jeep M38/M38A1/700 Series Trucks
Stock:
1 st – Alan Robinson
2 nd – Charles McEwuen

5. CJ- 2A/3A/3B/DJ
Stock:
1 st – Bob Christy
2 nd – Jean Shank

Modified:
1 st – Thomas Bruce
2 nd – Glena Meyer

6. Station Wagon / Delivery/ Pickup
Stock:
1 st - Ralph Ruppert

Modified:
1 st - Rob James

7. FC Trucks, Jeepster
Stock:
1 st - David Graver

Modified:
1 st – Carolyn Grundy

8. CJ-5
Stock:
1 st – Todd Wagner
2 nd - James Hams

Modified:
1 st – Tim Romask
2 nd – Shawn Brell

9. CJ-7
Stock:
1 st – John Hollibaugh
2 nd - Kerri Stevenson

Modified:
1 st – John Monolakis
2 nd - Ryan Zapko

10. CJ-6/CJ- 8
Stock:
1 st – Edward Dunn

Modified:
1 st - Dennis Milne

11. Comanchee/ Wagoneer / J-Series Trucks
Stock:
1 st - Thomas Fox

Modified:
1 st - William Macaluso

12. Cherokee
Stock:
1 st – Ronald Gillie

Modified:
1 st – Darren Harless
2 nd – Frank Renfrew

13. Grand Cherokee/ Commander
Stock:
1 st – Audrey Krieder
2 nd – Justin Dent

Modified:
1 st – Edward Aldridge
2 nd – Bill Spencer

14. YJ Jeep
Stock:
1 st - Steven Putman
2 nd – Danny Philips

Modified:
1st - Steven John
2 nd – James Plazio

15. TJ Jeep
Stock:
1 st – Alan Humphery
2 nd – Greg Ruppert
3 rd – Ronald Pollock

Modified:
1 st – Zach Kineer
2 nd – Michele Goodman

16. JK Jeep
Stock:
1 st – Peter Taraborelli
2 nd Linda Vierling
3 rd Tyler Horn

Modified:
1 st – Joey Dominick
2 nd – Lida Dwall

17. JK Unlimited Jeep
Stock:
1 st – Jacquelyn Santomo
2 nd – Kim Mizia
3 rd – Tom Arnao

Modified:
1 st – John Quaye
2 nd – Jeremy Chilton

19. Liberty/ Compass / Patriot/ Renegade
Stock:
1 st – Andy Misenko

Modified:
1 st – Kasey Crispen

Peoples Choice:
Eric Gamer

Best Military Encampment Jeep:
Pat Nicholson

 

Ruff N’ Tuff

19: Most Mud
1st – Nicolas Rerezdski
2nd – Richard Winghart

20: Best Chick Jeep
1st – Amber White
2nd- Jackie Brumley

21: Most Trail Ready
1st – Brian Hall
2nd- John Howard

 

2016 Ultimate Jeeper Contest

Friday’s Finalists

1. Lance Hostetter

2. Robert Betkowski

3. Jeanne Adkins

4. Theresa Clingan

5. Rebeccah Peppers

Saturday’s Finalists

1. Matt Paquette

2. Israel Barkley

3. Eric Burlingame

4. Molly McArthur

5. Jeanne Adkins

6. Tony Baiocco

7. Amber White

8. Kelsey Stimlinger

9. Diana Morris

10. Tricia Rogers

Sunday’s Finalists

1. Carol Jordan

2. Robert Betkowski

3. Molly McArthur

4. Erica Rosenhover

5. Israel Barkley

Congratulations to Our 2016 Ultimate Jeeper: Molly McArthur

 

Slow Crawl

Female Winner: Jackie Hall – 1 Min./ 11 Sec.

Male Winner: Tim Romask – 1 Min./ 8 Sec.
 

RTI Ramp

Male Winner: Dennis Miller II – 1421

Female Winner: Missy Koch – 1124
 

Jeep Team Challenge

#1 – Anita Ferny

#2 – Jeff Hindman

#3 – Clayton Smith

#4 – Stephanie Felmlee

#5 – Edwin Johnson

 

 

Mystery Road Rally

Route 1

1 st Place: Jessica Winghart

2 nd Place: Katelyn Shirk

3 rd Place: Jessica Lee Catoe

Route 2

1 st Place: Travis Beyer

2 nd Place: Eric Porter

3 rd Place: Lee Mercer

Route 3

1 st Place: Anthony Hughes

2 nd Place: Jason Hamilton

3 rd Place: Nick Caffarro

 

Muddy 5K

12-19

1. Nathan Monday
2. Corey Hobbs
3. Jacob Nelson

20-29

1. Steven Bizon
2. Taylor Bizon
3. Daniel DiMeo

30-39

1. Jeff Harshman
2. Samula McFarland
3. Jon Caldwell

40-49

1. Jason Bonnar
2. Anthony Ross
3. Kendra Naugle

50-59

1. William Woods
2. David Englert
3. Richard Harvey
 

60+

1. Ray Warner

Top Male

Jacob Lorigan

Top Female

Christine Hiler