2018 Festival Results

Thank you all for joining us for our 8th annual Festival. We had a total of 2,348 registered Jeeps this year.  122 sponsors and merchandise vendors, 15 swap meet vendors and 17 food vendors also joined us at Coopers Lake! There were nearly 24,000 people at the Festival grounds over the course of the three days. There was also more than 15,000 Jeep lovers in downtown Butler for the Jeep Invasion on Friday night.  Jeepers journeyed from 30 states, Washington DC and Canada (Ontario and Quebec) to the birthplace of the Jeep! 

Visit our Videos page for footage from this year and past Festivals.  

 

Below are the rest of our event results.

Best of Bantam - formerly Show 'n Shine

Class 1 - Bantam Jeep/Trailer – Stock 1st – Don Grimm

Class 1 - Bantam Jeep/Trailer – Stock 2nd – Rich Budney

Class 2 – Military Jeep MA / MB / GP/ GPW – Stock 1st – Joseph Leasure

Class 2 – Military Jeep MA / MB / GP/ GPW – Stock 2nd – Andrew Mitchell

Class 3 – Military Jeep: m38 / m38A1/ 700 Series Trucks - Modified 1st – Roy Rowland

Class 4 – CJ-2A / 3A / 3B / DJ – Stock 1st – Jesse Hrycik

Class 4– CJ-2A / 3A / 3B / DJ – Stock 2nd – Steve Kite

Class 4 – CJ-2A / 3A / 3B / DJ – Modified 1st – Donald Baird

Class 4 – CJ-2A / 3A / 3B / DJ – Modified 2nd – Dakota Feyock

Class 5 – CJ-5 / CJ-6 / CJ-7 / CJ-8 – Stock 1st – Randy Clark

Class 5 – CJ-5 / CJ-6 / CJ-7 / CJ-8 – Stock 2nd – Kerri Stevenson

Class 5 – CJ-5 / CJ-6 / CJ-7 / CJ-8 – Stock 3rd – Kerri Stevenson

Class 5 – CJ-5 / CJ-6 / CJ-7 / CJ-8 – Modified 1st – Kenneth Saunders

Class 5 – CJ-5 / CJ-6 / CJ-7 / CJ-8 – Modified 2nd – William Hallowell

Class 5 – CJ-5 / CJ-6 / CJ-7 / CJ-8 – Modified 3rd – Charles Rudesill

Class 6 – Station Wagon / Delivery / Jeepster / Wagoneer / Cherokees 1983 & earlier– Stock 1st – Ray Langer

Class 6 – Station Wagon / Delivery / Jeepster / Wagoneer / Cherokees 1983 & earlier – Stock 2nd – Earl Easter

Class 7 – FC Trucks / Willys Pickups / J-Series Trucks / Comanche – Stock 1st – Ralph E. Ruppert

Class 7 – FC Trucks / Willys Pickups / J-Series Trucks / Comanche – Stock 2nd – Adam Waser

Class 7 – FC Trucks / Willys Pickups / J-Series Trucks / Comanche – Modified 1st – Jerry McClintick

Class 7 – FC Trucks / Willys Pickups / J-Series Trucks / Comanche – Modified 2nd – Blaine Boeckec

Class 8 – Grand Cherokee / Commander / Liberty / Compass / Patriot / Renegade / Cherokees 1984 - today – Stock 1st – Augustus Kissee

Class 8 Grand Cherokee / Commander / Liberty / Compass / Patriot / Renegade / Cherokees 1984 - today – Stock 2nd – John Langer

Class 8 Grand Cherokee / Commander / Liberty / Compass / Patriot / Renegade / Cherokees 1984 - today – Stock 3rd – Thomas Arnao

Class 8 Grand Cherokee / Commander / Liberty / Compass / Patriot / Renegade / Cherokees 1984 - today – Modified 1st – Andrew Grande

Class 8 Grand Cherokee / Commander / Liberty / Compass / Patriot / Renegade / Cherokees 1984 - today – Modified 2nd – B. Spencer

Class 8 Grand Cherokee / Commander / Liberty / Compass / Patriot / Renegade / Cherokees 1984 - today – Modified 3rd – Nathan Barch

Class 9 – YJ Jeep – Stock 1st – Steven Putnam

Class 9 – YJ Jeep – Stock 2nd - Stephen Hunter

Class 9 – YJ Jeep – Modified 1st – Carl Reisinger

Class 9 – YJ Jeep – Modified 2nd – Jake Beebe

Class 10 – TJ Jeep – Stock 1st – Don Gatesman

Class 10 – TJ Jeep – Stock 2nd – Joseph Gagliani

Class 10 – TJ Jeep – Modified 1st – John Oswald

Class 10 – TJ Jeep – Modified 2nd – Doug Graham

Class 11 – JK Jeep – Stock 1st – Dale Thomas

Class 11 – JK Jeep – Stock 2nd – Sharon Wegener

Class 11 – JK Jeep – Stock 3rd – Arthur D. Murphy

Class 11 – JK Jeep – Modified 1st – Michael Wilson

Class 11 – JK Jeep – Modified 2nd – Kathy Moss

Class 11 – JK Jeep – Modified 3rd – Tom Anderson

Class 12 – JK Unlimited Jeep – Stock 1st – Robert Little

Class 12 – JK Unlimited Jeep – Stock 2nd – Theresa Putman

Class 12 – JK Unlimited Jeep – Stock 3rd – Jessica Browne

Class 12 – JK Unlimited Jeep – Modified 1st – Kimberly Mizia

Class 12 – JK Unlimited Jeep – Modified 2nd – Michael Borden

Class 12 – JK Unlimited Jeep – Modified 3rd – John Carter

PEOPLE’S CHOICE – 1st place - Robert Marchaza

PEOPLE’S CHOICE – 2nd place - Eric Garner

BEST MILITARY ENCAMPMENT JEEP – Don Grimm

 


DECORATE YOUR JEEP

Most Creative:  Carl Krupa

Most Patriotic:  Craig Packard

Best Theme:  Judy Doran


 

Jeep Team Challenge

1st:  John Mark

2nd: Diane Beeman

3rd:  Shawn Blystone

4th:  Jeff Carpenter

5th:  Bart Rothen


BANTAM PROVING GROUNDS JEEP PULL

Friday Stock Winner:  Jim Dolan
Friday Modified Winner:  Quentin Coryea

Saturday Stock Winner:  Adrian Jusino
Saturday Modified Winner:  Marcus Seaton

Sunday Stock Winner:  Shawn Conrad
Sunday Modified Winner:  Cory Rape


Ultimate Jeeper Contest

Winner: Paul Hess of Pittsburgh 


 

Mystery Road Rally

Volant Route:

1st:  Diane Beeman

2nd:  Emily Mach

3rd:  Brian Hufnagel

 

Butler Route:

1st:  Lee Cato

2nd:  Candy Meehan

3rd:  Anita Ferney

 

Grove City Route:

1st:  Jessica Winghart

2nd: Ken Johnson

3rd:  Ben Garnes

 

Slippery Rock Route

1st:  Jennifer Ireland

2nd:  Jan Troese

3rd:  George Durala III

 

Two-Night Stay Prize Drawing Winner:  Anne Nendza


 

RTI Ramp

Best Overall:  Kenneth Jarmon

Best Male:  Kenneth Jarmon

Best Female:  Stone Baggiano


 

Muddy 5K:

Best Overall Male:  Riley Hummell               35:07

Best Overall Female:  Lauren Green               42:04    

 

12-19 years

Noah Jones                36:34

Wyatt Heyl               39:58

Timothy Minor               40:51

20-29 years Male

Devin Gilmore               39:13

Andrew Ireland               45:27

Robert Fitzsimmons               55:55

20-29 years Female

Abbey Eisenbrown               52:10

LeeAnn Caldwell               53:36

Bernie Caldwell               53:40

30-39 years Male

Brian Smith               38:25

Steven Knight               39:21

Adam Crawford               43:10

30-39 years Female

Kate Ledger               45:14

Heidi Cebula               48:04

Stacey Jackson               1:11:47

40-49 years Male

Shawn Ireland               39:00

Shawn Beranty               40:15

Jeffrey Detrick               43:18

40-49 years Female

Caryn Cozzolino               45:07

Jennifer Prazenica               57:38

Aimee Miller               1:11:51

50-59 years Male

David Englert               47:54

Ike Eisenbrown               52:04

Robert Renk               55:27

50-59 years Female

Vonite Renk               55:30

Julianna Murin               1:23:25

Cheryl Lane               1:26:00

Click here for the full Muddy 5K Participant Results

Selfie Spot Winners
Heather Page
Liz Folckemer
Jamie Schicho

Sylvania Selfie Spot Winner
John Dudley